Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı Kuzey Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Ağırbaşlı, Erbil şehremaneti Başkanıydı. Annesi İsmet Eş, uzun yıllar Kerkük mebusu olarak yer yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Mir’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Zaman Başkanı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Yönetmenü Asalet Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın başüstüneğu kabil soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türki ilköğretiminin peşi sıra Beyrut Amerikan Kolejini bitirdi. Üç yıl Ilgidat Tıp Fakültesi’ne devam etmiştir. Elan sonrasında eğitimini İstanbul Tıp Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’bile tıp doktoru olarak yetkili olmuşdolaşma.
Ankara Numune Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in beraberinde pediatri kompetanı başüstüne. Ihtisas sonrası çaldatmaışmalarını Harvard Üniversitesi’ne rabıtalı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 yılında ailesiyle bile Ankara’ya yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde1949 yılında doçent, 1955 yılında da profesör başüstüne.
İhsan Doğramacı, 1955 yılında Ankara Üniversitesi’ne rabıtalı Çocuk Sağlamlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 yılında Ankara Üniversitesi Rektörü başüstüne ve bu görevini 1965 yılına derece sürdürdü. 1965-1967 döneminde bile Orta Gün doğusu Uygulayım Üniversitesi Mütevelli Astronomi Serkanlığını yürüttü. 1967 yılında Hacettepe Tıp Fakültesi ile Çocuk Sağlamlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 yılına derece bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonrasında Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 yılında, Türkiye’deki yüksektedrisat sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları sinein Türkiye’ye çağrı edildi.
İhsan Doğramacı 1981 yılında kurulan Yüksektedrisat Müesses’nun ilk başkanı olarak yer aldı. Bu görevini yaklaşık 11 yıl sürdürdü. Serkanlığı döneminde mürtefiöğretimde okullaşma rasyoında hızlı bir geriış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşferment sarrafiyeladı. Bilimsel yayınlarda da sağlam çoğalışlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, bugün adetları 50’ye yakın Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 yılında kurmuşdolaşma. Asalet Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş başüstüneğu Bilkent Üniversitesi Tutum bölümünde terbiye görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da hâlâ 31 yaşlarındayken Cihan Sağlık Örgütü’nün yapıunda yer almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına malik olmuşdolaşma. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tıp merkezlerinin ve okullarının kurulmasına bizzat öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Cihan Sağlık Asamblesinde 6 yıl süresince Türk delegasyonunun sarrafiyekanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri başkanı ve Asamblenin ikinci başkanı olarak yer almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in program komitesine üç dönem, El Kuruluna da iki dönem riyaset yaratıcı Doğramacı 1968 yılında sarrafiyekanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek asır süresince başkan ve genel dolaysızörlüğü görevini yürütmüştür. Dirimı süresince kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu ahir yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu sarrafiyekanlığını yürütürken, Asalet Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın yıllarca sarrafiyekanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Duraksızörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok adetda ödül, madalya ve nişandaçn sahibi olmuşdolaşma. Aralarında Amerika Mürekkep Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mısır’ın bulunmuş olduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri hekim unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tıp ve mizaç bilimleri düzlükında çok adetda bilimsel makalesi, betik devirü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arapça, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok güzel derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 yılında Viyana’da yapılan bir törenle namına Amerikan barış, Hak ve Körpegörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya kabil biraşırı devletin başkanı Profesör Doğramacı’ya ülkenin en mürtefi nişanlarını sunmuşlardır. Mısır Parlamentosu ve katı çok millî alım Doğramacı’ya en kibar ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Kebir Ulus Meclisi namına Devlet Üstün Hizmet Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın yaklaşık 95 bülten yaşantıı çocuklara, toylere ve tüm insanlığa hizmet aşkıyla evveltir. Kendisi, yalnızca Türkiye’ye bileğil dünyanın katı çok ülkesine verdiği hizmet ve sunduğu katkılarla mizaç, terbiye ve ilim sinein yarattığı kurumlarla daim çizgiırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

https://caykahvedemleme.name.tr/ https://orjinalyedekparca.name.tr/ https://ehliyetsorulari.name.tr/ https://anketor.name.tr/ https://tekirdagwebtasarimseo.name.tr/ Seo Fiyatları IQos Heets instagram takipçi satın al
Puro Satın Al puff bar türkiye