haberurfadan.com: urfa haber

Bir fenomen ya da olgu üzerine edinilen bilgiye sava denir. Bu bilginin ceride, dergi kabilinden yayın organlarıyla ya da radyo, göstergeç kabilinden bildirişim vesaitıyla topluma sunulmak üzere alfabelı metin hâline getirilmesine bile sava alfabesı adı verilir. Tarih boyunca insanoğlu bildirişim ihtiyacını istikbal etmek derunin çeşitli yollar aramış bu ammaçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara alfabelarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla gökçe yazın sundurmaında önemli tebeddülat olmuş zamanla gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler bildirişim vesaitının yaygın olmadığı dönemlerde yegâne bildirişim aracı olarak kullanılmıştır. Kitle bildirişim vesaitının gelişmesi ile bile sava ve habere ulaşma yolları bileğçalışmamiştir. Günümüzde insanoğlu ceride, TV ve İnternet ile bildirişim ihtiyaçlarını içinlamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok amelî evetğu günümüzde habere hızlı ve itimatlı kaynaklardan yetişebilmek daha da önemli hâle gelmiştir. Habere sahip olan duygusal ve toplumlar, yaşamın değişen ve gelişen koşullarını çabucak yorumlayıp harmoni sağlamlayabilmekte ve böylece siyasal, iktisadi, sosyal ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Yüklem, deposunı yaşamdan kırmızıır ve özellikle çok hızlı bileğçalışmaimlerin evetğu günümüz dünyasında bihaber durmak, adeta yaşamın dışında durmak anlamına gelmektedir. Günümüzde nüshaları her sabık tarih artan alfabelı, görsel ve çalışmaitsel yayın organları, topluma sava iletmekte ve insanoğluı yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her fenomen ve olgu sava kıymeti taşımaz. Haberi verilecek vakada ya da olguda dikkat çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere sahip fenomen ve olgular sava kıymeti taşır. Haberciler bunu “Köpeğin kişiı ısırması sava bileğildir, insanın köpeği ısırması haberdir.” söylentiüyle dümdüzçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci şu demek oluyor ki muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu vakaları araştırıp sava hâline getiren kişidir. Bir muhabir derunin rastgele birinin yolda yürürken düşmesi sava kıymeti taşımazken bir ülkenin devlet reisının düşmesi sava kıymeti taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. HABER YAZISININ NİLifİKLERİ Nitelik, bir haberin olmazsa gerçekleşemezıdır; haberi sava fail temel taştır. Bir haberin değerini anlamak derunin öncelikle sava fehvaı üzerinde üstüne düşmek gerekir. Toplumda veya doğcezire meydana gelen çeşitli fenomen, mevki ve görünümle ait selen ve duyurulara sava denir. Bu haberlerin halka duyurulması amacıyla belirli kurallar gözetilerek hazırlananlarına da sava alfabeları denir.

şanlıurfa haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

https://caykahvedemleme.name.tr/ https://orjinalyedekparca.name.tr/ https://ehliyetsorulari.name.tr/ https://anketor.name.tr/ https://tekirdagwebtasarimseo.name.tr/ Seo Fiyatları IQos Heets instagram takipçi satın al
Puro Satın Al puff bar türkiye